HDP’nin adayından PKK güzellemesi: Dağa gittiğim vakit erkek gerillalar kadın gerillalara karşı çok dikkatlilerdi’

Türkiye, 27 gün sonra sandığa gidecek. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için adayların netleşmesiyle, siyaset arenasında heyecan bir kez daha arttı. Bu süreçte şekillenen ittifaklar, seçmenler tarafından yorumlanırken CHP’nin tutumu tepki çekti. HDP’nin Millet İttifakı’na destek vermesiyle Kandil’de sözde yöneticilerden peş peşe açıklamalar geldi ve örgüt umudunu tamamen aday olan Kemal Kılıçdaroğlu’na yöneltti. Ardından verilen vaatlerle birlikte HDP’li vekiller tutuklu bulunan isimlere özgürlük naraları atmaya başladı.

Teröristleri övdü

Bu durum nabızları yükseltirken, son olarak HDP kesiminden PKK güzellemesi de geldi. Partinin milletvekili adayı olan gazeteci Hasan Cemal, Yeni Yaşam’dan Nezahat Doğan’ın sorularını yanıtladı. Dağdaki anısını anlatan Cemal, resmen buradaki teröristleri övdü.

“Neden dağa çıktığını çok güzel anlattı”

Cemal, şu ifadeleri kullandı: Dağa gittiğim vakit erkek gerillalar kadın gerillalara karşı çok dikkatlilerdi. “Aman Hasan Abi,” diyerek bana da dikkat edilmesini belirtmişlerdi. Çekilme sürecinde dağda İzmirli bir gerilla ile tanıştım. “Kürdistan Günlükleri” kitabımın da iç kapağında vardır. Taşların üzerinde oturuyoruz. Ben not alıyorum. Çok güzel anlattı, neden 18 yaşında dağa çıktığını. Ben konuşurken ona “genç” ya da, “kız” diye hitap ettim. Hemen bana dönüp, “hayır biz kadın gerillayız ” dedi. Sonra bunu erkek gerillalara söyledim. “Aman Abi, yapılır mı öyle bir yanlış” dediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir