Profesörlerden uyarı geldi! İklim değişikliği sonucunda yeni afetler oluşabilir: Sel felaketleri daha da şiddetlenecek!

SEL FELAKETİNE DAİR ÖNLEMLERİNİZİ ALIN

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketinin ardından Şanlıurfa ve Adıyaman’da sel felaketi meydana geldi. Yaşanan iklim değişikliği ile afet olaylarının yaşandığı gündeme geldi. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz tarafından yapılan açıklamayla birlikte halkı uyardı. Sel felaketi şiddetinin artırarak daha sık görülebileceği konusunda tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Yaşanan iklim değişikliği ile birlikte 10 yılda bir değil 3 yılda bir görülebileceğine de dikkat çekti. İklim değişikliğinin etkilerinden olduğu belirtilen afetlerin Kurnaz tarafından yapılan açıklama ile birlikte felaketlerin 3-5 yıl ara ile oluşabileceğinin altı çizildi. Yağış konusunda daha kısa ve şiddetli yağışların ülke genelinde görülebileceğini ifade etti.

YAĞIŞLAR’DA VE SEL FELAKETLERİNDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Yağışların daha öncesinde Bozkurt’da görüldüğünü 2 bin 500 yılda bir düşecek miktar yağışının Bozkurt’ta yaşandığını ifade ederek artık 20 senede bir görüleceğini belirtti. Bu durumun Şanlıurfa için de geçerli olduğunu belirterek 3-5 senede bir böyle yağışların oluşabileceğini, artık kar yağışlarının da olmayacağını belirterek iklim değişikliğinden bahsetti.

Yaşanan yağış ile birlikte 150 kilogram yağmurun toprağa zarar verdiğine dikkat çekildi. Sel felaketine neden olan yağışların toprağı beslediğini düşünenlere cevap verdi. İstanbul’da günümüze kadar yağış 1 kilogramın altında olurken bir gecede 150 kilogram yağışın düşmesi halinde afet olacağını vurguladı. Bu durumda Prof. Dr. Levent Kurnaz, toprağı beslemediğini alıp götürdüğünü ifade etti.

SEL AFETLERİ HIZ KAZACAK!

Profesör isim Levent Kurnaz tarafından yapılan açıklamaların devamında ise önlemlerin hızlı bir şekilde alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Can kaybı yaşamamak adına insanların cep telefonlarına uyarıların gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Bodrum katı olan yerlerde ikamet etmenin yasak olduğunu belirterek İstanbul, İzmir ve Ankara’nın düzeldiği gibi diğer illerin de düzelebileceği bilgisini paylaştı. Sel felaketlerinin devamının geleceğini ifade ederken vatandaşları oturduğu yere dikkat etmesi konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir