Yunanistan talepte bulunmuştu… Türkiye tren kazasında ölen makinistin babası için kararını verdi

1 Mart gecesi Yunanistan’ın Başkenti Atina’dan Selanik’e 352 kişiyi taşıyan yolcu treni; Larissa şehri yakınlarında aynı hat üzerinden gelen yük treni ile kafa kafaya çarpıştı. Trajik kazada 57 kişi hayatını kaybetti, yaralanan 38 kişinin ise hastanede tedavisinin devam ettiği belirtildi.

YUNANİSTAN TÜRKİYE’DEKİ BABA İÇİN DEVREYE GİRDİ

Korkunç kazada hayatını kaybedenlerden biri olan 28 yaşındaki makinist Nikos Nalbantis’in babasının, Türkiye’de işlediği bir suçtan dolayı tutuklu olduğu öğrenildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, cezaevindeki babanın, oğlunun cenaze törenine katılması için devreye girdi ve TÜRKİYE’den izin istedi.

Edirne’de tutuklu bulunan baba için Edirne’deki Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Yunan basınında yer alan haberlerde Dışişleri Bakanı Dendias’ın Bakan Çavuşoğlu ile görüştüğü iddia edildi.

YUNANİSTAN’A İADE EDİLECEK

Bugün gelen son dakika bilgisine göre, Dimitrios Nalmpantis Yunanistan’a iade edilecek.

KAZANIN ARDINDAN TANSİYON YÜKSELDİ

Ülkeyi sarsan felaket sonrası gözler kazanın sorumlularına çevrilirken Başbakan Kiryakos Miçotakis kazanın “trajik bir insan hatasından kaynaklandığını” söyledi.

Kazanın ardından başkent Atina, Selanik ve Larisa kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi. Atina’da Yunan demir yolları idaresi Hellenic Train’in önünde, kazanın ihmal nedeniyle yaşandığı söyleyen protestocular polisle çatıştı.

Yunan demiryolu sendikaları kazanın demiryollarındaki kronik sorunları gözler önüne serdiğini, bu sorunlar arasında yetersiz çalışan, sorunlu sinyalizasyon ve eskimiş altyapı olduğunu belirtti.

Kazanın ardından Larisa istasyon şefi gözaltına alındı. Sinyallerden sorumlu olan 59 yaşındaki adama hakkında ‘ihmalle ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla dava açıldı. Suçlamaları reddeden görevli, kazanın teknik hata sonucu meydana geldiğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir