Fransa’da ‘başörtüsü’ istifası: Okul müdürü görevi bıraktı

Fransa’nın başkenti Paris’te, başörtüsü takan lise öğrencisinin kendisini darp etmekle suçladığı okul müdürü, sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri aldığını söylerek istifa etti. İstifasını, Maurice Ravel Lisesi’nde meslektaşlarına gönderdiği bir e-posta ile duyuran müdür, “Kendi güvenliğim ve kurumun güvenliğiyle ilgili endişelerim nedeniyle görevlerimden ayrılma kararı aldım” dedi.

‘KOLEKTİF BİR BAŞARISIZLIK’

Başbakan Gabriel Attal ise, öğrencinin asılsız iddialarda bulunması nedeniyle dava açılacağını bildirdi. 28 Şubat’ta meydana geldiği belirtilen olayın ardından başlatılan soruşturmada, istifa eden müdürün başörtüsü takan öğrenciyi darp ettiğine dair kanıt bulunamadığı aktarıldı. Attal, “Devlet, eğitim kurumlarımıza İslamcılığı sokma girişimlerine karşı ön saflarda yer alan yetkililerin her zaman yanında olacaktır” ifadelerini kullandı.

İsmi açıklanmayan öğretmenin istifasını eleştiren Sosyalist Parti’den Boris Vallaud, “Bu kabul edilemez. Bir öğretmenin ölüm tehditleri nedeniyle görevi bırakması kolektif bir başarısızlıktır” dedi.

SAMUEL PATY, BAŞI KESİLEREK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Samuel Paty adlı öğretmen, Ekim 2020’de ifade özgürlüğü ile ilgili bir ders sırasında, Muhammed peygamberin karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmüştü. Fransa’da bu cinayet büyük tepki doğurmuş ve ifade özgürlüğünü desteklemek için ülke genelinde yapılan yürüyüşlere on binlerce kişi katılmıştı.

Gambetta-Carnot Lisesi’nde 13 Ekim 2023’te düzenlenen bıçaklı saldırıda ise, 57 yaşındaki Fransızca öğretmeni Dominique Bernard hayatını kaybetmiş ve 3 kişi yaralanmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir