Görevden alınan emniyet müdürü, kardeşinin adının geçtiği tutanağı değiştirmiş

Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın kardeşi Nezir Aslan, 18 Şubat pazar günü Mersin’de bir depoya gerçekleştirilen baskında ele geçirilen 10 milyon adet kaçak makaronun sahibi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Bu gelişmenin ardından Müdür Mehmet Aslan da görevden alındı.

Mersin’de işletmesi bulunan iş insanı Aziz Savaş, avukatı aracılığıyla Mersin Başsavcılığına, Mehmet Aslan, kardeşi Nezir Aslan ve bazı emniyet müdürleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘DELİL KARATILDIĞINI DUYDUM’

T24’ten Asuman Karaca’nın haberine göre Savaş, dilekçesinde, 21 Şubat 2022 tarihinde Mezitli ilçesinde Suriyeli zengin bir şahsın silahla yaralandığını, olayın azmettiricisi olduğunu öğrendiği Cengiz İ. ve Aydın V. isimli kişi ile Nezir Aslan’ın bir mekanda saatlerce oturduğuna ilişkin görüntüler olduğunu öğrendiğini belirterek, “Yaralama olayı ile ilgili tutulan tutanaklarda ve Cengiz İ.’nin ifadesinde Nezir Aslan isminin geçmesi sonrası dönemin Asayiş Müdürü ve Asayiş’ten sorumlu müdür yardımcısının yaptığı baskı ile ifade ve tutanakların değiştirildiğini, delil karartıldığını duydum” dedi. Savaş bu iddiasının ardından bu kez dosyaya, azmettirici olduğu öne sürülen Cengiz İ., ile Nezir Aslan’ın olaydan yaklaşık 1 saat kadar sonra bir kafede saatler süren bir görüşme yaptıklarını gösteren kamera kayıtlarını sundu.

‘OLAY OLDUĞUNDA EMNİYET MÜDÜRÜNÜN KARDEŞİYLEYDİM’

İddiaya göre olay Mersin’de benzer suçlardan çok sayıda sabıkası bulunan Cengiz İ.’nin, söz konusu iş insanının mekanına el koymaya çalışması sonrası yaşandı. Cengiz İ.’nin istediğini alamayınca, elemanlarına Suriyeli iş insanının vurulması talimatını verdiği öne sürüldü. Bunun üzerine iş insanı 21 Şubat 2022 günü 21.30 sularında Mezitli’de uğradığı silahlı saldırı sonucu ayaklarından vuruldu. Olayı araştıran polis, yaralama olayına karışan şüphelilerin olayın hemen ardından Cengiz İ. ile görüştüklerini belirledi. Bunun üzerine Cengiz İ. gözaltına alındı. Ancak Cengiz İ. ifadesinde, olayla ilgisinin olmadığını, kendisinin olayın olduğu saatlerde Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın kardeşi Nezir Aslan ile bir kafede oturduğunu söyledi.

‘EMNİYET MÜDÜRÜ, KOMİSERE TUTANAKLARI SİLDİRTTİ’

Yine iddiaya göre Cengiz İ’nin bu beyanı üzerine, konu önce dönemin Asayiş Şube Müdürü Ali Kaplan’a ardından da Mersin İl Emniyet Müdürü Mustafa Aslan’a taşındı. Daha sonra müdür Kaplan, soruşturmayı yürüten komiseri yanına çağırarak, Cengiz İ’nin ilk ifadesinin dosyadan çıkarılmasını, Nezir Aslan ile ilgili kısımların tutanağa geçirilmeden şahsın yeniden sorgulanmasını istedi. Dosyaya bakan komiser bu talebi yerine getirmek istemedi. Ancak baskılarla söz konusu soruşturmada önceden tutulan tutanaklar ve Nezir Aslan’ın isminin geçtiği ifadeler çıkarılarak, yeniden tutanaklar düzenlendi ve ifade alındı. Daha sonra da Cengiz İ. serbest bırakıldı.

Öte yandan Nezir Aslan isminin tutanaklara geçmesini sağlayan ve ismin çıkarılması talimatına karşı gelen komiser de başka bir gerekçe bulunarak il dışına tayin edildi.

Bu arada dosyada yapılması gereken kamera kayıtlarının toplanması gibi basit işlemler de göz ardı edildi. Ancak Nezir Aslan’ın makaron kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alınmasının dosyanın bir kez daha ele alındığı öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir