Oscar Ödülleri’nde ‘Oppenheimer’ filmi için şaşırtan karar

Atom bombasının yapılışını konu alan Christopher Nolan imzalı ‘Oppenheimer’ filmi 21 Temmuz’da vizyona girdiği günden beri sinema dünyasının gündeminde.

“Barbie” ile aynı gün izleyici karşısına çıkan film Oscar yarışının en güçlü adaylarından biri olarak görülüyor.

96. Oscar Ödülleri’nde En İyi Görsel Efekt ödülüne aday olan filmlerin yer alacağı kısa liste açıklandı. Listede 20 film yer alıyor.

Kısa listeye dahil olan filmler arasında Aquaman ve Kayıp Krallık, Barbie, The Boys in the Boat, Yaratıcı, Galaksinin Koruyucuları 3, Indiana Jones ve Kader Kadranı, Dolunay Katilleri ve The Marvels gibi filmler yer alıyor. Listede dahil edilmeyen “Oppenheimer” ise şaşkınlık yarattı.

NTV’de yer alan habere göre Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatına odaklanan film, bu yıl gişe rekoru kıran filmlerden biri olmasına rağmen listeye dahil edilmedi.

20 filmin yer aldığı liste, 10’a indirilecek. 10 film 21 Aralık’ta açıklanacak. Oscar’a aday gösterilecek 5 film ise 23 Ocak’ta açıklanacak. 96. Oscar Ödülleri 10 Mart 2024’te gerçekleşecek

Tüm dünyada yaklaşık 950 milyon dolar hasılat elde eden film, Japonya’da vizyona girmemişti. Filmin Japonya’daki dağıtım şirketi Bitters End, 1945 yılında Hiroşima ve Nigazaki’ye atılan atom bombasının yapılışını konu alan filmin gelecek yıl Japonya’da vizyona gireceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir